Gazduire Manga&Anime RoSub
Resurse fan fiction/manga/rpg.

Anunt!
Se cauta membrii staff20%


4 participanți

    Ce este RPG-ul

    sarah chan
    sarah chan
    Membru forum
    Membru forum


    Mesaje Mesaje : 71

    Reputatie Reputatie : 3

    Vârsta Vârsta : 29

    Localizare Localizare : Undeva in lume

    Hobby-uri Hobby-uri : Nothing

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPG

    Ce este RPG-ul Empty Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de sarah chan Mar 24 Dec - 17:44

    Vad ca nimeni nu a indraznit sa zica ceva la aceasta sectiune asa ca o sa spun eu, cum sunt foarte familiara cu jocul.
    RPG-ul este un joc de roluri unde fiecare isi creeaza un personaj pe care il joaca, de aici vine si numee jocului Role Play Game. Aceasta definitie explica destul de multe despre acest joc, dar daca cineva doreste lamuriri nu ezitati sa ma intrebati
    HoShIkOo!
    HoShIkOo!
    Fondator forum
    Ce este RPG-ul Fondat10


    Mesaje Mesaje : 1865

    Reputatie Reputatie : 55

    Vârsta Vârsta : 33

    Localizare Localizare : INUKA

    Hobby-uri Hobby-uri : Forumuri ficuri

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : toate

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de HoShIkOo! Mar 24 Dec - 19:16

    Heii, chiar ma bucur ca a postat cineva aici. Hmm, interesant? Dar cateva exemple de RPG? si imagini? Adica ma refer la jocurile care se joaca numele lor.  http://www.smiley-fa 
    sarah chan
    sarah chan
    Membru forum
    Membru forum


    Mesaje Mesaje : 71

    Reputatie Reputatie : 3

    Vârsta Vârsta : 29

    Localizare Localizare : Undeva in lume

    Hobby-uri Hobby-uri : Nothing

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPG

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de sarah chan Mar 24 Dec - 19:34

    Eu nu ma refer la jocurile video RPG, ci la jocul pe care il joci prin cuvinte, joc de imaginatie
    HoShIkOo!
    HoShIkOo!
    Fondator forum
    Ce este RPG-ul Fondat10


    Mesaje Mesaje : 1865

    Reputatie Reputatie : 55

    Vârsta Vârsta : 33

    Localizare Localizare : INUKA

    Hobby-uri Hobby-uri : Forumuri ficuri

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : toate

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de HoShIkOo! Mier 25 Dec - 10:43

    Inca nu ma pricep, dar din cate am vazut RPG poate fi si ca un fic normal numai ca e joc de roluri a mai multor utilizatori ?! Sau nu e asa?  http://www.smiley-fa 
    sarah chan
    sarah chan
    Membru forum
    Membru forum


    Mesaje Mesaje : 71

    Reputatie Reputatie : 3

    Vârsta Vârsta : 29

    Localizare Localizare : Undeva in lume

    Hobby-uri Hobby-uri : Nothing

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPG

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de sarah chan Mier 25 Dec - 12:16

    Ba da. Sunt mai multi utilizatori care pot participa la rpg depinde de povestea cu care doresc sa inceapa adica locul de inceput. Desigur ca la infiintarea unui rpg ca si la Fan Fiction se adauga niste reguli. Acesta e setul de reguli pe care il aplic eu la rpg-ul de pe forumu meu:
    Regulile nu sunt greu de respectat si sunt chiar generale pentru acest joc, deci acestea sunt regulile:
    1. Daca aveti un personaj RPG si vreti sa intrati in joc facetiva fisa de inscriere
    2. Dupa ce il/o inscrieti facetii album
    3. La semnatura nu va oblig sa puneti poza cu personajul dar sa va scrieti numele
    4. V-as ruga sa scrieti ceva mai mult intr-un post nu doar cuvinte ca ,,ok'' ,,bine'' ,,pa'' sau alte forme mai scurte de adresare, incercati sa scrieti mai mult asa da si mai bine si este mai interesant
    5. Cand postati in cadrul sectiuni rpg scrieti numele personajului inainte sa vorbeasca, este foarte uti mai ales daca aveti mai multe personaje
    Haru
    Haru
    New User
    New User


    Mesaje Mesaje : 51

    Reputatie Reputatie : 7

    Vârsta Vârsta : 27

    Localizare Localizare : Merphonion

    Hobby-uri Hobby-uri : Yaoi <3

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Playing with God.

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de Haru Sam 28 Dec - 2:15

    Uh, uh, hop şi eu.
    RPG (Role Play Game)- Joc de rol. Sarah a dat nişte explicaţii foarte concrete, iar regulamentul său e foarte uşor de respectat.
    ---
    RPG-ul este o ramură, substituţie, degenerare, metamorfoză, spune-i cum vrei xD, a MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game = se referă în primul rând la jocuri online, unde o platformă guvernată de nişte tipi inteligenţi te-ajută să-ţi creezi un personaj după cerinţele impuse de regulamentul sau tematica jocului lor, fizic şi spiritual, ca să zic aşa, apoi plasându-l în diferite acţiuni cu alţi jucători unde puteţi comunica, negocia ş.a.m.d.). Un exmplu ar fii Rise of Mythos, pe care şi eu îl joc mai nou. Nu e cine ştie ce. Poţi alege din 5-6 personaje masculine, 5-6 personaje feminine, care să fii şi apoi îi alegi puterile, rank-ul (arcaş, luptător, preot etc.) şi totul constă în cum vei folosi strategia pe viitor. Poţi câştiga bani, poţi cumpăra chestii, te poţi duela cu ceilalţi utilizatori.

    Eh, termenul RPG a devenit tot mai des utilizat de majoritatea forumiştilor pentru a descrie un forum unde rpg-ul stă la baza ficţunii literare, acolo numai tu eşti jucătorul, personajul principal mai bine spus, tu hotărăşti soarta caracterului tău.
    Adică aici nu-ţi mai impune nimeni nişte categorii fixe şi repetitive de caractere, totul fiind la liber arbitru.
    Modalitatea cea mai utilizată şi preferată fiind adaptarea unui personaj din anime sau manga, de exemplu, ca fizic, şi mai apoi crearea unei fişe personale a membrului în care îi hotărăşte vârsta, personalitatea, istoricul, ce-i place sau displace, dacă are familie, căţei, purcei şi tot aşa :]].


    Desigur, RPG-ul forumist are şi el context şi regulament. Unii admini îţi pot impune să îţi creezi numai personaje reale, sau numai anime/manga, poate unul doreşte să scrii minim 5 cuvinte, altul cu moţ doreşte cel puţin 7 rânduri într-un mesaj ;]].
    Şi pe forumurile rpg există istoric şi tematică. Un forum poate să fie cu o tematică tip vampiri, personajul tău trebuie să fie vampir, altul îţi cere oameni normali, elevi a unui liceu sau unei facultăţi, vei avea personaj după cum cântă regulamentul impus de nenea sau tanti admin.
    Dar ceva e clar în rpg-ul forumist şi anume că imaginaţia nu ţi se limitează. E ca şi cum ai scrie un fic cu mai multe persoane. Fiecare jucând câte un personaj, ceea ce e foarte interesant :3 .


    Scuza-ţi post-ul kilometric -____-"
    sarah chan
    sarah chan
    Membru forum
    Membru forum


    Mesaje Mesaje : 71

    Reputatie Reputatie : 3

    Vârsta Vârsta : 29

    Localizare Localizare : Undeva in lume

    Hobby-uri Hobby-uri : Nothing

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPG

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de sarah chan Dum 29 Dec - 2:25

    Pai ce pot spune nu sunt prea stricta cu regulile ca probabil as fi prima care le-ar incalca, si eu cred ca dandu-le mai multa libertate le las imaginatia sa zburde libera si totul devine mai interesant si mai captivant, desi recunosc ca ar trebui sa mai adaug o regulla si anume ca personajele sa nu fie atotputernice ca daca pocneste din degete si personaju X moare pai ce se mai intampla dupa cu acel rpg, desi cei de pe forumul meu care sunt activi in zona RPG o cunosc fara ca aceasta sa fie scrisa.
    Si nu iti face griji, nu e kilometric post-ul tau si ai explicat foarte bine diferenta dintre RPG ca joc video si RPG-ul forumist
    Invader Lamu
    Invader Lamu
    New User
    New User


    Mesaje Mesaje : 30

    Reputatie Reputatie : 4

    Vârsta Vârsta : 38

    Localizare Localizare : Braila

    Hobby-uri Hobby-uri : Fericit

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : RPG

    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de Invader Lamu Dum 29 Dec - 15:42

    personal mie imi plac RPG-urile forumiste, nu cele joc video.

    Continut sponsorizat


    Ce este RPG-ul Empty Re: Ce este RPG-ul

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar 14 Mai - 22:27