Gazduire Manga&Anime RoSub
Resurse fan fiction/manga/rpg.

Anunt!
Se cauta membrii staff20%


    Merită să cumperi manga?

    HoShIkOo!
    HoShIkOo!
    Fondator forum
    Merită să cumperi manga? Fondat10


    Mesaje Mesaje : 1865

    Reputatie Reputatie : 55

    Vârsta Vârsta : 33

    Localizare Localizare : INUKA

    Hobby-uri Hobby-uri : Forumuri ficuri

    Joburi/Distractii Joburi/Distractii : toate

    Merită să cumperi manga? Empty Merită să cumperi manga?

    Mesaj Scris de HoShIkOo! Mier 24 Apr - 22:10

    Salut. Eu, in ultimul timp, am inclinat inspre partea manga mai mult decat inspre anime. Mi-am mai tot cumparat manga (In primul rand detest sa citesc manga online, iar in al doilea rand imi place sa am cartea in mana) si aici am sa va explic tot ce am invatat eu cumparand manga.

    1. De unde sa cumperi

    Eu cumpar de pe Book Depository (un site englezesc care totusi livreaza gratuit in toata lumea), Manga Shop (singurul site romanesc de care stiu) si ebay (cam greu de gasit manga care sa se merite)

    2. Pretul

    Manga tradusa in engleza e undeva pe la 7-10$. In romania (pe Manga Shop cel putin) un volum costa aprox. 45 de lei (desi sunt unele volume la reducere la 35 de lei), iar un volum 3-in-1 costa 65 de lei. Si mai sunt si volumele in box set-uri, unde vreo 25 de volume costa 800 de lei, unde un volum ajunge pe la vreo 30 de lei.

    Oricine ar observa ca preturile nu sunt tocmai la indema pentru toata lumea, desi trebuie luat in calcul si cat efort este pus in desenarea manga.

    Mie sincer mi se pare un pret relativ ok, chiar daca mi-ar placea sa avem mai multe magazine in romania si mai multi oameni dispusi sa vanda volume uzate.

    3. Manga online vs. manga in carti

    Desi manga online este gratuita, chiar tradusa in romana pe site, cred ca oricine ar prefera chiar cartea in mana. Eu, cum am spus mai sus, nu pot citi manga online, dar multe persoane o fac chiar des si mult.

    Daca e sa luam si pretul si efortul in calcul, probabil manga online ar castiga, dar presupun ca aici intervine si opinia fiecaruia.

    4. De unde sa citesc manga daca nu imi permit sa cumpar

    Evident, online. Desi sunt unele librarii care au si manga (pentru mine este Carturesti) si eu, personal, am stat de multe ori pe acolo numai ca sa citesc manga. Poate am mai comandat un ceai ca sa nu fie prea dubios ca stau acolo cu orele. Daca nu sunt nici librarii, si sunteti mai multi prieteni interesati in manga, puteti sa cumparati toti manga, distribuindu-o intre voi, urmand sa vi le tot imprumutati. 

    5. Se merita sa cumperi manga?

    Raspunsul scurt: nu.

    Raspunsul lung: poate, desi depinde de fiecare si daca este dispus sa investeasca in manga. http://www.pic4ever.

      Data/ora curentă este: Mar 14 Mai - 22:27